Borba protiv korona virusa i angažman Kriznog štaba Općine Trnovo

Općinski štab poduzima sve što je neophodno u cilju da se sačuvaju životi i zdravlje ljudi u vrijeme

Općinski štab poduzima sve što je neophodno u cilju da se sačuvaju životi i zdravlje ljudi u vrijeme širenja korona virusa. Štab provodi sve naredbe i preporuke koje donosi Federalni i Kantonalni štab civilne zaštite.

Epidemija korona virusa u našoj općini nije osjetna, prema podacima koje ima štab, te će učiniti sve da tako ostane.

Istakli su da je situacija vanredna i zahtijeva odlučne mjere, navodimo one koje su poduzete;

–  Općinski štab civilne zaštite stavljen je u funkciju;

– Kupljena je zaštitna oprema za osoblje Doma zdravlja Trnovo;

– Postavljen je, i u funkciji šator za trijažu pacijenata;

– Izrađen je i distribuiran letak s naredbama o ponašanju građana u stanju epidemije;

– Nabavljene i distribuirane maske putem sekretara MZ za sve starije osobe na prostoru općine Trnovo;

– Redovno se vrši dezinfekcija javnih prostora;

– Izvršeno je pranje javnih površina na frekventnim mjestima;

– Uspostavljeno je skraćeno radno vrijeme u organu uprave i reduciran broj izvršilaca;

– Općina Trnovo organizirala je podjelu paketa sa prehrambenim proizvodima starijim osobama i onima koje su u stanju socijalne potrebe.

Na području općine Trnovo trenutno se nalaze 4 osobe u izolaciji, te iste poštuju mjere izolacije. Prema posljednjim podacima štaba, koji je zasjedao i danas nema zaraženih osoba na području općine.

– Sačuvati živote i zdravlje naših građana je prioritet, svakako Općina će raditi i na tome da se eventualne ekonomske posljedice po privrednike i građane spriječe i umanje. Pozivam i molim sve građane Općine da poštuju naredbe, mjere i preporuke, da budu odgovorni prema sami sebi, članovima svoje porodice, i prema drugim ljudima. Želim istaći da je s obzirom na specifične uslove života u našoj općini i velikom broju građana koji se bave poljoprivredom da svoje proljetne aktivnosti izvršavaju u krugu svojih porodičnih, poljoprivrednih gazdinstava, poštujući sve mjere socijalne distance, istakao je Općinski načelnik Ibro Berilo, u svojoj izjavi za građane općine Trnovo u ovom povodu.

Napominjemo da i Crveni križ općine Trnovo poduzima neophodne radnje kako bi se olakšao život građana naše općine, te njihovi aktivisti, volonteri, na čelu sa sekretarom, gospođom Ifetom Krupalija dostavljaju redovnu terapiju lijekova starijim građanima, koji nemaju bližih srodnika da se brinu o njima.

 

U narednom periodu planirano je čišćenje i pranje ulica, trotoara, stepeništa i drugih javnih površina kao i dezinfekcija javnih objekata na području Babinog dola, na Bjelašnici i drugih frekventnijih područja na općini Trnovo.

Dom zdravlja Trnovo funkcioniše bez značajnih problema, pod kontrolom je i Azilantski centar u Delijašima, a napominjemo da će policijska stanica Trnovo u dane vikenda pojačano raditi obzirom da se prethodnog vikenda veliki broj ljudi okupljalo na širem području Bjelašnice i Igmana, te će kažnjavati sve one koji ne poštuju propisane naredbe i mjere.

Krizni štab Općine Trnovo u saradnji sa Domom zdravlja i Policijskom stanicom Trnovo biti će na raspolaganju svim stanovnicima općine, pružati im pomoć i podršku u svakom smislu.

Pin It

Leave a Comment