Uspješna ekskurzija naših osnovaca

U periodu od 3. do 6. septembra realizovana je ekskurzija za učenike osmog i devetog razreda OŠ ”Zaim

U periodu od 3. do 6. septembra realizovana je ekskurzija za učenike osmog i devetog razreda OŠ ”Zaim Kolar” Dejčići, koji su u pratnji direktora i nastavnika obišli brojne kulturno-historijske i prirodne destinacije u Bosni i Hercegovini, kao i Dubrovnik u susjednoj Republici Hrvatskoj.

Po polasku iz Trnova prva posjeta bila je u Jablanici gdje je posjećen Muzej Bitka za ranjenike, a potom nekropola stećaka Radimlja, te stara gradska jezgra grada Stoca. Nakon toga Neum je bio mjesto gdje su se smjestili i proveli slobodno vrijeme na plaži, a u poslijepodnevnim satima uslijedio je obilazak samoga Neuma.

Drugog dana realizovana je posjeta Dubrovniku, gdje su se učenici upoznali sa kulturno-historijskim znamenitostima grada i njegovom starom jezgrom, a narednog dana nakon odmora i rekreacije uslijedilo je krstarenje Neumskim zaljevom što se učenicima posebno dopalo.

Četvrtog dana putovanja uslijedio je povratak pri kojem su učenici posjetili Počitelj i obišli mnoge znamenitosti, a naredna destinacija bio je Mostar gdje su posjetili Stari most i staru jezgru grada. Imali su priliku da toga dana prisustvuju svjetskom prvenstvu u skokovima sa Starog mosta ”Red Bull Cliff Diving” 2025. godine.

Zacrtani plan i program ovoga putovanja je u potpunosti ostvaren, realizovano je jedno ugodno i sigurno putovanje učenika sa udobnim smještajem i zadovoljavajućom ishranom.

Program putovanja učenicima je omogućio upoznavanje sa prirodno-geografskim, kulturno-historijskim i drugim vrijednostima Bosne i Hercegovine, te Dubrovnika, a istovremeno obezbijedio i vrijeme za odmor, druženje i rekreaciju.

Ovom ekskurzijom učenici su stekli nova znanja, razvijali osjećaj zajedništva, socijalnih vještina i odgovornosti, čime je ispunila svoje odgojno-obrazovne ciljeve.

Leave a Comment